Den 16 juni meddelar Kulturrådet hur fördelningen av den andra delen i stödpaketet till kulturen. 699 arrangörer och aktörer omfattas och det totala beloppet landar på drygt 247 miljoner kronor. Dagens fördelning gällde ansökningar på belopp över 100,000 kronor.

Nya kulturaktörer

– Vi har fått in många nya kulturaktörer bland de sökande, säger Kajsa Ravin, generaldirektör på Kulturrådet. Vi kan se att det ekonomiska behovet är stort hos privata kulturarrangörer som vanligtvis inte får offentligt stöd, utan är beroende av publikintäkter.

Mest till musikområdet

Det är musikarrangörer (i bred mening) som får hälften av stödet på 247 milj kr. Scenkonstområdet stod för en knapp fjärdedel av ansökningarna och får lite mer i fördelningen – 28 procent. Andra konstområden är bild och form, museer, utställningar, litteratur och läsande samt konstområdesövergripande verksamheter.

Fotografiska Stockholm ABStockholms län10000000
Krall Entertainment ABVästra Götalands län10000000
Pop Story ABStockholms län6697300
Sagolekhuset Junibacken ABStockholms län6102500
2Entertain Sverige ABHallands län5156500
Vicky Nöjesproduktion ABStockholms län4135400
DebaserStockholms län3382000
Huset Under Bron ABStockholms län3031300
Villman Produktion ABStockholms län2842800
Liseberg ABVästra Götalands län2733000
mm the party in stockholm ABStockholms län2678100
Wallmans Stockholm ABStockholms län2574800
Huset på Berget ABStockholms län2377400
FKP Scorpio Sverige ABStockholms län2215100
Wetterling GalleryStockholms län2209900
Robert o Annas ABStockholms län2175100
Liljan i Borlänge ABDalarnas län2171000
tmn i åre abJämtlands län2112000
GL NöjeStockholms län2089100
LorensbergsteaternVästra Götalands län2062800
Södra Teatern ABStockholms län2049000
True Entertainment Sweden ABVästra Götalands län1975600
AB Gröna Lunds TivoliStockholms län1901200
Julius Production ABSkåne län1870000
Byggmästare Sven-Harrys Konst- och bostadsstiftelseStockholms län1769000
Falkenbergsrevyn ABHallands län1746600
Frippe Produktion ABStockholms län1618100
Cirkus Brazil JackSkåne län1610800
Park Lane Restaurang AbVästra Götalands län1551000
Slaughterhouse Brewery ABStockholms län1298800
Triffid And Danger Concerts ABVästra Götalands län1214200
Svandammen i Uppsala ABUppsala län1208500
Bengtsson Entertainment ABHallands län1153200
Gyllene Promotion ABVästra Götalands län1112100
Kungsportshuset i Göteborg ABVästra Götalands län997700
Lifeline Entertainment ABStockholms län995200
Nalen Evenemang & Konferens ABStockholms län984100
AB Fasching MusikproduktionStockholms län955500
Tyrolens VännerKronobergs län952100
Liquid Event i Malmö ABSkåne län949800
Eskalator ABJönköpings län941700
Monstera Agency & Promoters ABStockholms län936100
Tom Tits Experiment ABStockholms län929700
Cool ScandinaviaStockholms län917900
Bamse Production ABStockholms län917300
Jordansson ManagementStockholms län856600
Ateljehuset i Dalen ABSödermanlands län829400
Mondial ABStockholms län812200
Pustervik Kultur ABVästra Götalands län781600
Teater GaleasenStockholms län774000
AB FuruviksparkenGävleborgs län768800
Stockholms nationUppsala län751400
YOF Creative Partners ABStockholms län745900
MANGE MUSIKPRODUKTIONVästra Götalands län742500
Cirkus Arena och Restaurang på Djurgården AktiebolagStockholms län740400
Galleri Agardh & Tornvall (Firmanamn: Project Management AB)Stockholms län727500
Knakelibrak Produktion ABStockholms län718000
GSR Event ABStockholms län717000
Euroentertain ABVästmanlands län709400
Comedy Art Theatre Sweden ABVästra Götalands län687100
Freestyle PhanatixSkåne län676500
Blender produktion ABNorrbottens län674000
Fars förortsrestauranger ABStockholms län668200
Destination Jönköping ABJönköpings län663900
Konstmässan Market ABStockholms län651500
SDF ENTERTAINMENT ABStockholms län650300
Mr Radar ManagementStockholms län646400
Putte Nelsson ABStockholms län619600
Folkets Hus KulturhusetVästra Götalands län614300
The Abyss GoteborgVästra Götalands län612800
HN Events ABStockholms län597400
Playhouse Teater Stockholm efStockholms län594400
Galleri Steinsland BerlinerStockholms län594200
Galleri Andersson Sandström ABVästerbottens län592500
Paraply produktion ABBlekinge län592100
Bredgatan Event AB (Arbis)Östergötlands län575600
Lasse Stefanz Musik KommanditbolagSkåne län573800
Ekman Event & Media ABVärmlands län570500
Gastrostage ABVästra Götalands län559900
Folkets Hus och ParkerStockholms län555900
Galerie LegerSkåne län551300
Hotellet i Ulricehamn ABVästra Götalands län545600
Alfons Åbergs Kulturhus i Göteborg ABVästra Götalands län544600
Hilda Music Theatre Art production ABStockholms län535700
Strömstads NattlivVästra Götalands län535500
Sångsällskapet Orphei DrängarUppsala län530300
Vibes Nzuri ABKalmar län530300
Chiliboyproductions ABStockholms län525000
Woodnote ABStockholms län525000
Teater Brunnsgatan FyraStockholms län513000
Föreningen KulturmejerietSkåne län511700
Polhammargruppen ABÖstergötlands län505700
Anis don Demina ABStockholms län492100
Cabistri AB (“Monday Bar”)Stockholms län491700
Destination Sigtuna ABStockholms län457300
LS Musik ABSkåne län443800
Mjölby konferens & EventÖstergötlands län442500
Grevie Bygdegård, IdrottsparkenSkåne län442100
Lönsboda Folkets Hus- och Parkförening u p aSkåne län439400
Supermarket Art Fair ek förStockholms län436900
Cesarstugan (Cesar & Co AB)Västra Götalands län435100
Jubel ABStockholms län432300
Wibrovski and PartnerKronobergs län407100
Drottningholms BarockensembleStockholms län401500
Sherlocked Live Theatre ABSkåne län397700
Matz Bladhs OrkesterHallands län392400
SFKV Musik ABStockholms län389100
Milkshake Label ABStockholms län388100
Köpenhamnskajen Drift AB c/o The TivoliSkåne län387900
Fyrens ölkafé ABVästra Götalands län375000
Galleri Niklas BeleniusStockholms län375000
MittiprickteaternStockholms län375000
Folkets Hus i Motala upaÖstergötlands län374400
Piece of Me ABStockholms län373500
Smaka & Bo i Charlottenberg ABVärmlands län373500
IK KongahällaVästra Götalands län373300
Folkparkernas Programbolag ABStockholms län372800
Loön show ABÖrebro län370700
Karlsson & Norberg ABVästernorrlands län369000
Maximteatern i Stockholm ABStockholms län369000
Monarch Music ABStockholms län369000
Södra Dalarnas Entertainment ABDalarnas län368500
AB KolingenStockholms län367500
Kitsilano ABStockholms län367500
Another Level ABÖrebro län365600
Artist och EventbolagetStockholms län365400
Musikens Hus ek förVästra Götalands län364700
Frihamnen Event ABVästra Götalands län359900
ReOrient/Moriska PaviljongenSkåne län359300
Bastion International Group ABSkåne län358400
Fri Tanke förlag ABStockholms län354500
Dockteatern TittutStockholms län353300
Vemdalsvargen ABVästernorrlands län353300
Gullringen Nöje ABKalmar län352300
Gunilla Backman Produktion ABStockholms län351900
Göteborg BaroqueVästra Götalands län351800
Hotell ÅrjängVärmlands län351800
Uppsala Magic & Comedy Ekonomisk FöreningUppsala län350400
Wells Production ABStockholms län350100
Wsp Event ABSödermanlands län348000
Bredhammar MusikProduktion ABStockholms län347300
Nightshift Kristinehamn ABVärmlands län346900
Höga Kusten Nöje Event ABVästernorrlands län346500
Kulturhuset i Ytterjärna ABStockholms län345500
Den ideella kulturföreningen KOPIAVästerbottens län345000
HitNöje ProductionsKalmar län344200
Patrik Kolar Enskild FirmaSödermanlands län342500
Framtidens Mötesplats Stortorget AB/ Spegeln bio bar bistroSkåne län340100
Grand Öl & Mat/Grand Hatt Deluxe ABSkåne län339800
Hedemora Folketshusförening u.p.aDalarnas län338100
GMG SWEDEN ABStockholms län337500
Tillman Entertainment ABStockholms län337100
KulturaktiebolagetÖrebro län331900
SMartseABStockholms län328200
Lerbäcks Teater ABÖrebro län328100
My Blomqvist Olsbergs Artisteri ABStockholms län327600
Ersboda Folkets HusVästerbottens län327200
Jazzföreningen NefertitiVästra Götalands län326700
Enberg AgencyStockholms län326300
Upbeat ABSkåne län324700
Wester Produktion ABStockholms län322500
Tourman in Sweden ABGävleborgs län320000
Gavleparken i Gävle Ab (estraden)Gävleborgs län317300
Hönsalottas Luffarmuseum ABKalmar län317200
Nordvästra Skånes Konstnärsförening (gille)Skåne län316600
Audere Vivere ABStockholms län313700
ZebraDans/Z-dansproduktionStockholms län311600
Nordiska organisationen för kulturell förmedlingSkåne län311300
Nöjes- och Kulturbolaget i Göteborg ABVästra Götalands län310100
Stiftelsen Moderna DansteaternStockholms län309800
Floyd produktion i Falun ABDalarnas län307500
Linda Bengtzing ABStockholms län307500
ManOfTheYear ABStockholms län307400
Kulturföreningen MumsStockholms län307000
Engelbert & Bonde HBStockholms län304200
Vemdalsskalets HögfjällshotellJämtlands län302800
Expanders Musikproduktion ABGävleborgs län302500
RMP Musik ABStockholms län301000
Dr Egen ABStockholms län300000
Wintum Festival ABVästra Götalands län300000
Anp Bygg & Transport ABStockholms län299400
Glorias 50+ Månsson & Törnqvist ABStockholms län295500
123 SchtunkVästra Götalands län295000
AB CallinazSkåne län294400
Kvartersscenen 2LångVästra Götalands län293300
MårbackastiftelsenVärmlands län290400
Best Western Gustaf Fröding (G.F. hotell & Konferens AB)Värmlands län288300
Micke Ahlgrens Orkester ABUppsala län287700
Arabiska TeaternStockholms län285500
Restaurang CJ i V-by ABKalmar län284300
Reimersholme Hotell ABStockholms län281300
Sjöterrassen ABVästra Götalands län280000
Olssons Brygga ABVärmlands län279700
Bio Roy i Götebog ABVästra Götalands län279000
Rudeboy ManagementSkåne län279000
Lilla ParkenStockholms län278300
Besterman Sweden ABVärmlands län277500
Tjörnedala konsthallSkåne län277500
Big WindVästra Götalands län275600
Villagestream ABStockholms län275600
Ljungsbro Folkets Park UPAÖstergötlands län275400
Falsterbo KonsthallSkåne län273800
ROA Stockholm ABStockholms län272300
NorrlandsteaternVästernorrlands län271800
Mastmagasinet ABVärmlands län270000
Nilento ABVästra Götalands län270000
Tarmac MGMT ABStockholms län269600
Kulturföreningen Kontrast på VictoriaSkåne län269400
Trollhättans PastoratVästra Götalands län268500
Dansföreningen West Coast JitterbugsVästra Götalands län267400
Ordfront Förlag ABStockholms län266300
Wint It Productions HBStockholms län266300
North Star Production ABVästerbottens län264400
pelikanenÖstergötlands län263100
Folkparken SkellefteåVästerbottens län262500
KOD-65581Skåne län262500
Roger Björkholmen ABStockholms län262500
Thomas Deutgen ABBlekinge län262500
Widmark Publishing ABUppsala län262500
Interim kultur AB (svb)Stockholms län262200
Föreningen dans/CLAIREPARSONS COStockholms län260300
Jan SlottenäsStockholms län259900
Mora Träsk Musik ABGävleborgs län259200
Slim Gillmars Enterprise ABStockholms län258900
Anna Henrietta BergendahlStockholms län258800
Kaliffa ABStockholms län258700
TrattofonStockholms län258400
Carl och Karin Larssons SläktföreningDalarnas län257900
Engdahls orkester ABSkåne län257800
Teater Pero ek. för.Stockholms län256100
SwingKidsVästra Götalands län255000
Kulturhuset OceanenVästra Götalands län254400
Mumrik KulturproduktionVästra Götalands län254000
A.O.S production aktiebolag – Art Of SpectraVästra Götalands län253400
Pierre KlingstedtVästerbottens län252800
Huskvarna Folkets ParkJönköpings län252000
Jalmelid Production ABStockholms län251400
Donnez Produktion ABSkåne län251300
Stockholm Concert OrchestraStockholms län251300
Casanovas i Vadstena ABÖstergötlands län247200
Benedictsson & Hertz ABStockholms län246200
Ideella föreningen RackstadmuseetVärmlands län245500
Undefined SearchStockholms län245200
Lisa Musik ABJönköpings län245100
Musik & Nöjen i Enköping KBUppsala län244900
Kulturföreningen MagasinetDalarnas län244200
Cecilia Kyllinge Humor,Musik&Allvar ABDalarnas län244000
Mollbrinks Konsthandel ABUppsala län243700
P Heléns musikproduktion ABGävleborgs län242300
Nybex Nöje ABSödermanlands län241600
MwuanaStockholms län240000
JOBO Music ABStockholms län237200
Tierra Grande ProductionsUppsala län235800
Bygdekulturens VännerJämtlands län235400
Orionteatern ABStockholms län234000
LajvVerkstadenVästmanlands län233800
Zirafa ABStockholms län233600
Ammeg ABÖstergötlands län231900
Little Jinder ABStockholms län230000
Amasonason ABDalarnas län229800
Academy of Fine ArtsStockholms län228500
rebaroqueStockholms län226100
NaMu Productions HBStockholms län225400
Good Vibes ABDalarnas län225300
Stockholm Performance Animation AssociationStockholms län225200
JONIELOL ABStockholms län225000
Teater THEATRONSkåne län224300
Bogrens Salonger/ Pinchos SkövdeVästra Götalands län224000
Bananrepubliken ABStockholms län223800
WTF NäöjesproduktionVästmanlands län223800
AGENTUR POLART HBStockholms län222400
ProducentbyrånVästra Götalands län222100
Scandinavian Artist ABVästra Götalands län219800
Gothenburg English Studio Theatre, GESTVästra Götalands län217600
Perikles Nöjes ABSkåne län217500
Junior Productions ABVästra Götalands län217300
Föreningen Folkets Park u p a i Örebro, BrunnsparkenÖrebro län216900
Xerxes AndrénHallands län216000
Okome BygdegårdsföreningHallands län215900
Sägnernas Musik & KulturföreningJönköpings län213000
Galleri FinalSkåne län212300
Vargkatten Produktion ABStockholms län212300
Eliasson Stage Service ABVästra Götalands län212200
Sälen Musik & NöjeDalarnas län210000
Timela B ABNorrbottens län210000
M Hellkvist Sellén ABStockholms län208900
Hanna Ferm ABVästra Götalands län208100
Smith & Thell ABStockholms län207900
Ö2Stockholms län202500
Blandade budskap ABStockholms län202100
TeaterStudio LedermanStockholms län201200
Pidde P ABSkåne län199700
KÅ Gustafsson i Hishult AB / Konsthallen HishultHallands län199500
HB Alingsås MusikVästra Götalands län199300
LabbåsrevynVästra Götalands län198200
Louise HanssonVästra Götalands län198100
Daniel Mitsogiannis ABSödermanlands län196900
Versity Music ABStockholms län196900
House of Comedy Nordic ABStockholms län196700
Genesis Project Evenemang ABVästra Götalands län195800
Bli Sedd ABSkåne län195300
Saga Records of Sweden ABStockholms län195000
Albertsson Gröning ABStockholms län192800
Jörgen Rhodén Produktion ABVästra Götalands län191900
Björnstammen ABStockholms län191600
JME Music ABÖrebro län191100
KollaborativetSkåne län190500
Rockenstierna Nöjesproduktion ABVästra Götalands län189900
Brew house GöteborgVästra Götalands län189800
Goda Livet i HalmstadHallands län189600
QUILTY MUSICStockholms län187800
bob hund ABSkåne län187500
Northern Trail Live ABStockholms län186800
AB Gugges DiscoUppsala län184500
CNS Produktion i Vadstena ABÖstergötlands län184500
Esperantoscenen EK.för.Västra Götalands län183800
Karlsson BarockVästra Götalands län181900
Larz Kristerz Orkester ABDalarnas län181200
Wyse Relations ABÖrebro län180700
Ideella föreningen Stockhom Art Week med firma Stockholm Art WeekStockholms län180000
Stefan o Kim ABSkåne län179500
BirgittastiftelsenÖstergötlands län178800
Medlemsföreningen Konst o Kulturrundan i KolbäcksådalenVästmanlands län178700
Daniel Kane Magic Production ABÖrebro län176300
VärmlandsteaternVärmlands län175800
Leka Världen: Barnens Underjordiska ScenStockholms län175500
Långsjö teaterSödermanlands län174800
Torsten Larsson Musik ABVästra Götalands län174200
DotterbolagetStockholms län173000
BiH eventsSkåne län172500
Malåbygdens kulturföreningVästerbottens län172500
Edward C JohanssonHallands län172400
Föreningen för Judisk Kultur i SverigeStockholms län172300
Indra Musikproduktion HBStockholms län171500
ReginateaternUppsala län171000
ART by Tobias Wallin ABStockholms län170700
Föreningen Folkets park upa TidaholmVästra Götalands län170300
Björn Erik Eriksson Produktion Mulitmedia & MusikDalarnas län168800
Adore MusicVästra Götalands län168500
Dockteater SesamVästra Götalands län168400
andreas Jonsson Music ProductionsVärmlands län167900
Freebird Entertainment ABStockholms län167600
Biografbaren/Restaurangtrion i Eskilstuna ABSödermanlands län166800
AB Åsa JinderStockholms län166500
Uncle Eric EntertainmentStockholms län166100
Krall Event ABVästra Götalands län165000
Stiftelsen HillesgårdenSkåne län164200
FREE NEWKID ABStockholms län163900
Lane LogeVästra Götalands län163500
Alingsås Rockbar ABVästra Götalands län163200
ActStockholm ABStockholms län163100
Hans-Åke Andersson, Femtinge teaterJönköpings län162900
Slow Fox produktion ABStockholms län162200
Gmp ABVästra Götalands län161700
Accordijan MusicNorrbottens län161300
Barents Publisher/Sirillus ABNorrbottens län161300
Sestervik DesignVästra Götalands län160000
Emilia Amper MusicStockholms län157500
MY STONE FAMILY ABStockholms län157500
MånteaternSkåne län157500
Tsc Music ABStockholms län157500
Mashup HBSkåne län155300
Galleri SandströmVästra Götalands län154100
Big Romantic Gestures ABStockholms län153800
The Garage StockholmStockholms län153800
I Karlssons Musik ABHallands län153700
Roslagsteatern/MonadKonsultStockholms län152700
Herrljunga FolkparkVästra Götalands län151200
Vadstena Nya TeaterÖstergötlands län151200
Scenklart ABVästernorrlands län150900
Fotograf Max Alm-Norell ABSkåne län150800
Johan Mörk ProduktionStockholms län150800
Spångberg Musik ABÖrebro län150100
Backyard Sessions ABSkåne län150000
Stiftelsen Dag Hammarskjölds BackåkraSkåne län150000
Gabel recordings/Christian GabelStockholms län149700
Bombina BombastSkåne län148500
HistorieverketVästra Götalands län148100
sjstrm musicStockholms län147900
MO TecknareSkåne län147800
Svenska Konstnärernas FöreningStockholms län147100
Human Creation ABStockholms län147000
Folkets Hus i BlomstermålaKalmar län146600
Berg Gallery ABStockholms län145300
CCR Tribute Prod ABVästra Götalands län144800
Firma Johan SigvardssonKalmar län144000
SelamStockholms län144000
Roland Pöntinen PianoStockholms län143600
PennybagsKalmar län143200
Teater GiljotinStockholms län142600
MuSikfors SamspelSödermanlands län142500
Team Tydingesjön ABSkåne län142500
Asmiroca KulturarvsupplevelserSkåne län142400
Sounders Music ABVästra Götalands län142300
Nordcirkus ABJämtlands län141200
Ångmaskinen MusikproduktionVästra Götalands län140300
Rich Lytern ABUppsala län139800
firma karl josephsonStockholms län138800
Kristianstad Arenabolag ABSkåne län138800
Ronnie James Saga ABSödermanlands län138600
Diana Rhodin Magic & Circus ABSkåne län138500
RevyresanDalarnas län137900
Hålla Låda ABVästra Götalands län136500
Sandviken Folkets husGävleborgs län135900
Teater Imba ABÖstergötlands län135800
Vitlycke-Centre for Performing ArtsVästra Götalands län135800
Falköping Folketspark ekonomiska föreningVästra Götalands län135700
Brevestedt & Seve MusikprodKalmar län135300
Coolaste08Stockholms län135200
Stockholms Läns BlåsarsymfonikerStockholms län135100
Mighty Eventmarketing ABKalmar län135000
Sports media Europa ABStockholms län135000
Stiftelsen MusikteaterskolanSkåne län135000
Chraahova Productions HBStockholms län134600
Somrig Ostsås ABSkåne län134500
Kulturföreningen KavonaSkåne län134300
Teater 23Skåne län132800
Karlskoga KonsertföreningÖrebro län131600
S:t Anna Turnéproduktion i Sverige ABÖstergötlands län131400
Hellmi ABStockholms län131300
Hotell Alfred NobelÖrebro län131300
Studio 44Stockholms län131300
Audiorama / Audiorama Ekonomisk föreningStockholms län131000
Heart ArchiveSkåne län130900
Stockholms ImprovisationsteaterStockholms län130900
Blåscorpset RenhornenVästerbottens län130100
Roggas MusikJämtlands län129800
Janssons Mat & NöjenDalarnas län129500
Jannez Musik & Nöjen ABJämtlands län129000
Hamburgsund Evenemang Musik ABVästra Götalands län128700
Sweta Records ProductionKalmar län128600
Stockholms GosskörStockholms län127900
Streaplers ABVästra Götalands län127800
Trollhättans Rockbar Backstage ABVästra Götalands län127600
Galler Bagdad CafeSkåne län127500
Kulturgatan ABJönköpings län127200
Rikstolvan Konst ABSkåne län126400
Flamenco CenterStockholms län126000
KORDA Art In MotionStockholms län125800
Whitehorse productionsStockholms län125600
The Radio Dept. ABSkåne län125400
Bengt Hedins Orkester ABSkåne län125100
JBG SoundStockholms län124500
Strenge och Wingren ABÖstergötlands län124500
Kvirr (Konstvandring i Ranrike)Västra Götalands län124400
Kitchen i Bollnäs ABGävleborgs län124100
Sthlm Spiritual EventsStockholms län122100
Avart Dans & rörelseStockholms län121900
Swulst ABKronobergs län121900
John Paul BichardStockholms län121600
Imagination Station ABStockholms län121500
Teater NuVästra Götalands län120700
Peder Lamm Kulturproduktion ABSkåne län120600
Allt På Scen ABKalmar län120100
Andreas Lundstedt ABStockholms län120000
Safety Last Productions ABÖstergötlands län120000
Xplays DansbandVästra Götalands län119300
Alderland ekonomisk föreningDalarnas län118700
Abir AlbukhariStockholms län118500
TGCVästra Götalands län118000
Hotell Gustaf Wasa ABDalarnas län117900
Dahlin O & G Music Productions ABÖrebro län117300
Tina Ahlin MusikproduktionStockholms län116300
Porter & Thorells Syndrom ABStockholms län116100
Art See Ocean Gallery & artist residenceSödermanlands län115700
sari nuttunen produktion abStockholms län115600
Ulleruds TeateraktörerVärmlands län115500
Wahlbeck Art Production ABHallands län115300
Marcus Liliequist ABStockholms län114000
Stiftelsen TjolöholmHallands län113600
Bra Musik i Tranås (PlanB)Jönköpings län113300
Myrstacken, Peter Andersson EFVästra Götalands län113300
Bokskogen NöjeJönköpings län112500
Höga Kusten TeaterföreningVästernorrlands län112500
Kulturföreningen SOJAVästernorrlands län112500
Lilla Essingen Förvaltning ABStockholms län112500
Malmö Brandkårs OrkesterSkåne län112500
Nujen Media AktiebolagStockholms län112500
Nääs Art & Kraft Konsthantverk ek. förVästra Götalands län112500
REDLOVE MUSICStockholms län112500
Rörum 2311Skåne län112500
Alexandra MurdockHallands län112300
Melodybox ABStockholms län110500
O & O InvestStockholms län110300
Ströbaek & Ströbaek ABStockholms län110200
Riksförbundet för Folkmusik och DansStockholms län110100
Fabula Storytelling ek förStockholms län109800
Kulturföreningen RoxyGotlands län109800
Marabouparken konsthall/Stiftelsen ParkenStockholms län109600
Kullens KonstföreningSkåne län109500
ajabu!Skåne län109100
KunskapsteaternVärmlands län109100
Jerry Carlson MusicSkåne län108800
Waxegård artist & eventJönköpings län108800
Malungs Parkförening u.p.aDalarnas län107400
Lena Maria Produktion ABJönköpings län107300
MArket And Project Support ABVästmanlands län107300
JELNEK – dans och scenkonstStockholms län106400
Svarta Violer Musik ABStockholms län105900
Kulturbolaget Bara Gört HBVästra Götalands län105400
Lumen ProjectSkåne län105000
mtlive i göteborg abVästra Götalands län105000
SeriefrämjandetSkåne län105000
Stockholm Toy MuseumStockholms län104800
Per Lidén Production ABVärmlands län104300
Social Site Specific ABStockholms län104300
Götegborgs ImprovisationsteaterVästra Götalands län102200
Mule skinner band/ Framed / TMSVästra Götalands län102000
Smash Into Pieces AbÖrebro län102000
Sliperiet GylsbodaSkåne län101600
Firma Cecilia LinnéStockholms län101300
Nässjö JärnvägsmuseumJönköpings län101300
Framtidens Mötesplats i helsingborg ABSkåne län101000
Tuva B. Larsen Production ABStockholms län100600
gräsmyr bygdegård och hembygdsflreningVästerbottens län100300
Likes Orkester ABSkåne län99600
Smile & Wave ABStockholms län99100
PotatopotatoSkåne län99000
Süperstar Orkestar ek. förStockholms län99000
Wall & Vivien Kulturproduktion ABStockholms län98900
Piteå Science Park/StudioAcusticumNorrbottens län98400
TheGothenburgCombo HBVästra Götalands län98300
Angereds TeaterVästra Götalands län96900
Göteborgs Dramatiska TeaterVästra Götalands län96800
Partypolarna Malung ABDalarnas län96800
Smalspåret i Hultsfred ABKalmar län96300
Glenn Wish ABSkåne län96200
ProfilteaternVästerbottens län95900
Long Kalsong Records HBVästra Götalands län95800
kvalitetsteaternVästra Götalands län95500
Hudik GospelGävleborgs län95300
Lotta Källström Event & UnderhållningÖstergötlands län95300
Pop- & rockkören Sverige ABDalarnas län94900
Sternulfs Nöje ABStockholms län94800
GyttjaVästra Götalands län93900
Helsingborgs KulturföreningSkåne län93800
Hjärtpuls ek.för.Västra Götalands län93700
TEATERSKEPPETKalmar län93600
Unga RomaGotlands län93400
Maxida Music ABNorrbottens län93300
Galleri Helle KnudsenStockholms län93000
Swingdansbolaget AB (Chicago swing dance studio)Stockholms län92800
Olika förlag ABÖstergötlands län92300
Piteå FolketshusföreningNorrbottens län92300
Studio Barnhus ABStockholms län92300
For Events ABVästerbottens län91900
KulturfamiljenSkåne län91800
HB Chiquita MusikVästra Götalands län91400
Teglund Publishing ABNorrbottens län91200
Käk & Bräk ABVästra Götalands län91100
Newbranch MediaSkåne län91100
My Stone Family ABStockholms län90800
SMartseABStockholms län90100
Folkets Hus i Lilla Edet ek. för.Västra Götalands län90000
Galleri gamla staden i Landskrona AbSkåne län90000
NYSS, Ny Scenkonst i StockholmStockholms län90000
Teater TummelitenStockholms län89600
ENTEATERVästra Götalands län89000
momentStockholms län89000
Skellefteå RiksteaterföreningVästerbottens län88800
Scenkonstgruppen HyssGotlands län88500
APV Ljud & Transport ABVästra Götalands län87900
Jesper TrodalSkåne län87800
Stringbreakers Musikproduktion HBVästra Götalands län87700
Togga Event & Nöje ABDalarnas län87000
Candyrock Pro Audio Solutions ABUppsala län86500
Andreas StrömquistStockholms län86300
Calle Real Productions HBStockholms län86300
Mule Skinner BandVästra Götalands län86300
Stockholms konstsalongStockholms län86300
Next Line Productions ABStockholms län86000
Stiftelsen Brucebo stipendiefond för konstnärerGotlands län85800
Stiftelsen Carl och Elise Eldhs AteljéStockholms län85700
Gunér&Axproduktion ABVästra Götalands län85500
Mattias Andersson Musikproduktion ABÖstergötlands län85500
Stefan Andersson MusikproduktionUppsala län84400
TotalteaternVärmlands län84400
Vivian MusicSkåne län84200
Broder Jakob ProduktionUppsala län84000
Karlshamns riksteaterföreningBlekinge län84000
Tandsbyns BygdegårdsföreningJämtlands län84000
KilArenas vänner – en del av RiksteaternVärmlands län83500
Hjort Event & Scenteknik ABVästra Götalands län83300
Råda RumVästra Götalands län83300
Vono VocalsStockholms län83300
PG Music Turne KBVästernorrlands län83200
Kristinehamns kommunVärmlands län82500
Sill- och glasspråmen i Åhus ABSkåne län82500
Ulricehamns Eventfrämjande EKFVästra Götalands län82500
YIC EntertainmentVästra Götalands län82500
SCENKONST ÖSTERSUNDJämtlands län82200
Fantasihuset Duerr DesignStockholms län81800
Johan Tötterström (med firma)Skåne län81400
Lindberg, SimonStockholms län81100
Tangokompaniet Öresund HBSkåne län80700
Möjlighetsministeriet AB (svb)Stockholms län80300
Teater De VillStockholms län80300
Caroline AronssonStockholms län80200
Destination Jönköping ABJönköpings län80200
Firma Nasim AghiliStockholms län80200
Linnéa Källström SandbergStockholms län80200
Pink Star Production ABStockholms län80200
Vilma Davidsson Enskild FirmaStockholms län80200
Kristoffer Lidberg enskild firmaVästerbottens län79800
Eskilstuna JazzklubbSödermanlands län79600
ErsatzStockholms län79500
Lantbruksmuseet, LjusfallshammarÖstergötlands län78800
La Vaca Loca/Coencidencias ekonomiska föreningVästra Götalands län78200
Cederquist Harborg production ABSkåne län78000
Dagmar Glemme Art CenterHallands län77800
MYCKET CollaborationStockholms län77800
Vision ForumÖstergötlands län77600
Creative Communication InitiativeVästra Götalands län77500
Föreningen för teater och dokumentation i Järfälla TeodokStockholms län76900
Byggnadsföreningen Heijmdal i Tumba u p a/ Folkets Hus TumbaStockholms län76500
KlubbkörenSkåne län76500
Tensta konsthallStockholms län76500
Teatersmedjan i BlekingeBlekinge län75800
Föreningen nya PygméteaternStockholms län75700
KONSTFÖRENINGEN KOLLEGIUMVästra Götalands län75600
ImproverketVästra Götalands län75200
Stiftelsen Motorfabriken Pythagoras/Pythagoras industrimuseumStockholms län75100
Örjan Andersson Dans ABStockholms län75000
Yangstar Music ABStockholms län74800
Friendship and MusicSkåne län74000
Raawbii Moves EntertainmentVästra Götalands län72500
AeroseumVästra Götalands län72300
Teater BarbaraStockholms län71100
Kulturakademin i MotalaÖstergötlands län70400
Ölands MuseumKalmar län70100
Nordic Exhibitions & Events ABÖstergötlands län69600
Södertälje kommunStockholms län68600
ABF StockholmStockholms län68400
Satan takes a holiday hbStockholms län68400
Stiftelsen S/Y EllenStockholms län64500
TEATERiJönköpings län62600
Bjørn Bjerknæs-Jacobsen (Göteborg Brasskvintett)Västra Götalands län61600
Lidköpings Folkets Hus föreningVästra Götalands län60100
Your Kind Of Swing ABVästra Götalands län57500
Nacka kommun/Kulturhuset DieselverkstadenStockholms län56600
Svenska MusikalorkesternSkåne län56500
Headstomp Productions HBStockholms län56300
Persanna ABStockholms län56100
Stievens glashyttaVästra Götalands län55500
Göransson Arena ABGävleborgs län55100
Oxenblå KonstkeramikSkåne län55100
Gävle kommun Konst & KulturGävleborgs län53200
ELASTIC Gallery / Ola GustafssonGävleborgs län52300
ADAS teaterVästra Götalands län51900
IAQ Sweden ABSödermanlands län48200
Memory WaxSkåne län48000
MinoperaJönköpings län45700
Framed Underhållning & Nöjes ABVästra Götalands län45500
Göteborgs KonstföreningVästra Götalands län45400
Schylström Music & Speaking ABStockholms län44900
Kaunitz OlssonStockholms län44400
Svenska MotorvagnsklubbenVästra Götalands län43300
Sandvikens OrkesterföreningGävleborgs län40600
Vännäs SlöjdVästerbottens län39500
Teater Pegasus ProduktionStockholms län37500
Chopp Event ABÖstergötlands län37000
Frimurarholmen ABÖrebro län34900
SoS Sisters of Soul HBSödermanlands län33800
4:e teaternVästmanlands län32100
Föreningen Sörmlands VeteranjärnvägSödermanlands län32100
Folkethusföreningen Hav och Land i HunnebostrandVästra Götalands län29600
Toftaholm HerrgårdKronobergs län28100
Eleine Music ABSkåne län26000
Bror Gunnar JanssonVästra Götalands län25700
Svenska KonstgallerietSkåne län25000
Pusterviks Biljetter ABVästra Götalands län23800
Brightwater ProductionsSkåne län22500
Stiftelsen Vin & Sprithistoriska MuseetStockholms län21200
MN EntertainmentHallands län20600
Teater SagohusetSkåne län19100
Florian Voss Voice, Body & SoulStockholms län19000
Föreningen för Hemgården i BoråsVästra Götalands län17500
Douglas Nordenbelt ABBlekinge län17200
Smålandsoperan Scenkonstproduktion ABKronobergs län16500
Latinamerikanska FolkteaternStockholms län15700
richard farmanStockholms län15000
Nordiska Kammarmusikföreningen/Aurora Chamber MusicStockholms län10900
Sirqus AlfonStockholms län9500
Hammarö ljudVärmlands län9000
Patrik Kolar Enskild FirmaSödermanlands län9000
Musikaliska Nybrokajen ABStockholms län7700
Skottvångs Grufva ABSödermanlands län3400



1 KOMMENTAR

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.