Festivalen Svensk Musikvår – hela programmet

Svensk Musikvår är festivalen för svensk konstmusik som utspelar sig i Stockholm den 20-26 mars. Det artar sig till en super-festival!

Jörgen Pettersson

På nio spelplatser bjuds 35 konserter (merparten med fri entré), föreläsningar och seminarier, också de utan entréavgifter. Musik av 116 tonsättare kommer att framföras! Och publiken kan ta del av 18 uruppföranden och flera Sverigepremiärer.

Maken till mönstring av ny musik under en vecka har nog sällan skådats. Musik från vår samtid som kan låta på så VÄLDIGT många olika sätt. Entusiasmen och musikglädjen stänker och sprutar. Tacka festivalledningen med Stockholms Saxofonkvartett och Jörgen Pettersson (outtröttlig festivalledare) för det!

 

Festivalens tonsättarprofil är Karin Rehnqvist, en av landets mest framstående tonsättare, färgstark debattör, uppskattad inspiratör och professor i komposition vid Musikhögskolan i Stockholm.

– Att det blev Karin Rehnqvist föll sig helt naturligt, för många av ensemblerna krävde mer eller mindre att få spela hennes musik. Hon kommer också att hålla ett seminarium om konsten att komponera, säger Jörgen Pettersson.

Karin Rehnqvist är internationellt uppmärksammad och hennes musik framförs av framstående orkestrar och ensembler världen över. Inte minst har hennes samarbete med amerikanska Kronoskvartetten fått stor uppmärksamhet.

 

Som en extra service till iMusikens läsare har vi här sammanställt Svensk Musikvårs hela program. Ta för dig!

 

19:00 – Öppningskonsert ”Staden vaknar”

Sven-Erik Bäck (1919-1994): Five Preludes (1964) för klarinett och slagverk

Victoria Borisova-Ollas (1969): In a World Unspoken, för saxofonkvartett och orgel (2005) – Sverigepremiär

Kjell Perder (1954): Jorden behöver fred (komp. 2016, till texter av barn från Täby Musikklasser)

Ylva Q Arkvik (1961): A Revelation of Passion för orgel – Uruppförande

Karin Rehnqvist (1957): Ock av törnen, för sopran och saxofonkvartett (1994/2001)

Per-Gunnar Alldahl (1943): Ur Fem små sånger, för lika röster (komponerat 1985 till texter av barn)

Anna Cederberg-Orreteg (1958): Staden vaknar, kanon för röster (komp. 1996 till text av Maria Cederberg-Rydén)

Torsten Nilsson (1920-1999): Crucifigatur ur Septem improvisationes pro organo (1968)

Medverkande
Ulrika Bodén, sopran
Täby Musikklasser, klass 5 och 6
Anders Asp, dirigent
Anna Flodmark, piano
Medlemmar ur Sonanza: Mats Wallin, klarinett och Joakim Anterot, slagverk
Nils Larsson, orgel
Stockholms Saxofonkvartett:
Matias Karlsen Björnstad, sopransaxofon, Jörgen Pettersson, altsaxofon, Leif Karlborg, tenorsaxofon, Linn Persson, barytonsaxofon

 

12:30 – Lunchkonsert med instrumentalister från den Klassiska institutionen

1. Bo Nilsson- Wendepunkt  (1981)

Anna Lindberg, trumpet
Love Nordqvist, trumpet
Mikael Larsson, valthorn
Mimosa Laine, trombon
Viggo Mattsson, tuba

2. Ingvar Lidholm – Arabesque (2003)
Filip Källner, sopransaxofon

3. Anders Hillborg – Preludium – Peacock Moment (1997)

Magnus Holmander, klarinett
Alfredo Salvador, piano

5. Alexandru Sima – Nadu sze (2016)

Linnea Törnqvist, sopran
Klara Andersson, piano

6. Wilhelm Stenhammar – Romance f-moll Op. 28 nr. 2 (1910)

Olivia Lundberg, violin
Klara Andersson, piano

7. B Tommy Andersson – Impromptu (1987)

Gustav Wetterbrandt, klarinett
Kristoffer Linder, vibrafon

8. Bo Nilsson – Déjà connu déjà entendu (1977)

Michelin-kvintetten
Laura Michelin, flöjt
Hanne Heinemann, oboe
Sandra Ibarreche, klarinett
Daniel Handsworth, fagott
Katarina Stenberg , valthorn

 

14:00 – Kent Olofsson – ”Champs d’étoiles”

Kent Olofsson: Champs d’étoiles (2008-2016) – för kontratenor, blockflöjt, barockviolin, viola da gamba och teorb

Ett forskningsprojekt kring text och musikalisk komposition.

Medverkande
Ensemble Lipparella

Michael Bellini, kontratenor
Kerstin Frödin, blockflöjter
Anna Lindal, barockviolin
Louise Agnani, viola da gamba
Peter Söderberg, teorb

 

17:00 – Konsert med instrumentalister från den Klassiska institutionen

1. Ingvar Karkoff (1958) – Suite for Recorder solo Wind Quintet & Percussion (2013)

Clara Guldberg Ravn, Solo blockflöjt
Laura Michelin, flöjt
Hannes Heinemann, oboe
Gustav Wetterbrandt, klarinett
Filip Källner, altsaxofon
Daniel Handsworth, fagott
Kristoffer Linder, slagverk

2. Ylva  Fred (1990) – Kapitel 1 för mezzosopran (2016)

Lovisa Huledal, mezzosopran

3. Emil Sjögren (1853 -1918) – ur Violinsonat g-moll Op. 19
II. Andante
III. Finale – Presto

Anna-Lena Ohlwein, violin
Albert Dahllöf, piano

4. Jonathan Wanneby (1991) – 1D305 (2017)

Gabriella Varga Karlsson, fagott

5. Christer Danielsson (1942-1989) – Echo of Bugles (1978)          

Anna Lindberg, trumpet
Love Nordqvist, trumpet
Mikael Larsson, valthorn
Mimosa Laine, trombon
Viggo Mattsson, tuba

6. Mats Larsson-Gothe (1965) – Gopak (1989)

Paula Puig Cebrian, sopransaxofon
Edmond Shishko, altsaxofon
Petrus Eurell, tenorsaxofon
Filip Källner, barytonsaxofon

 

19:00 – Invigningskonsert Svensk Musikvår 2017

1. Stig Gustav Schönberg (1933) – Toccata Concertante (1954)
Oscar Rutberg, orgel

2. B Tommy Andersson (1964) – Conflicts (1988)

KMH Slagverksensemble:
Kristoffer Linder
Yaroslav Polikarpov
Aleksander Raknes Ulriksen
Maarja Nuut
Rikard Markstedt

3. Amanda Maier-Röntgen (1853-1894) Sonat för piano och violin i h-moll (1873-1876)
I. Allegro
II. Andantino
III. Allegro molto vivace

Agata Kawa-Cajler, violin
Iveta Calite, piano

4. Rolf Martinsson (1956) – Suite Fantastique (2011)

Magnus Holmander, klarinett
Alfredo Salvador, piano

– Paus –

5. André Chini (1945) – L’abominable fagott des neiges (1995)
Daniel Handsworth, fagott

6. Martin Q Larsson (1968) – Den tredje mannen (2014)

Gustav Lindsten (1990) – Serenata (2016)
solo för accordeon

Krystyna Pettersson (1930) – Seglarminnen (1993)
för röst och accordeon

Kristine Nowlain, sopran
Francesco Moretti, accordeon

7. Karl-Birger Blomdahl (1916-1968) – Dans-svit nr 1 (1948)

Laura Michelin, flöjt
Diana Matekaite, violin
Jenny Augustinsson, viola
Kristina Winiarski, cello
Sabela Castro Rodriguez, slagverk
Pau Vila, slagverk

8. Christofer Elgh (1969) – Laus  (Loose) 2012/2013

Lucy Riley, sopransaxofon

9. Karl-Birger Blomdahl (1916-1968) Dans-svit nr 2 (1951)

Magnus Holmander, klarinett
Kristina Winiarski, cello
Pau Vila, slagverk

 

21:15 — Elektroakustisk konsert i Klangkupolen
Kim Hedås (1965) – Dense (2016) – Uruppförande

Kajsa Lindgren (1990) – As Long As I Stayed Occupied (2014)

Henrik Frisk (1969)/Anders Elberling (1965) – Elle a dansè – Il se tourna (2013)
video och elektronik

William Brunson (1953) – TBA

Katt Hernandez (1974) – Sånger för spökkvartetten, Stockholm: Gator (2014)

Pär Lindgren (1952) – Howling (2016) – Uruppförande

 

13:30 – Konstmusiksystrar
Kajsa Magnarsson (1985): Strap-On and Electric Guitar (2015)

Rosali Grankull: Skulptera. Kollision. Streck (2017)

Maria Lindström: Trana (2015)

Rachel C. Walker: Reverberation (2015)

Maja Linderoth (1989): Sonatform denaturerad prosa (2014)

Medverkande
Kajsa Magnarsson, elgitarr
My Hellgren, cello
Madeleine Jonsson Gille, sopran
Heddie Färdig, sopran
Ulrika Skarby, alt
Martin Åsander, tenor
Anders ”Butta” Börjesson, bas

 

18:00 – Ensemble Son och Either/Or
Klas Torstensson (1951): Sönerna (2016) –  Uruppförande

Klas Torstensson: No Slash (2016) – Uruppförande

Klas Torstensson: Elliott loves bebop (2016) – Uruppförande

Medverkande
Either/Or:
Richard Carrick, piano
Jennifer Choi, violin
John Popham, cello
David Shively, slagverk

Ensemble Son:
Magnus Andersson, gitarr
Jörgen Pettersson, saxofon
Ivo Nilsson, trombon
Jonny Axelsson, slagverk

 

19:30 – Sidén Hedman Duo

Lost in a Legend (2011)
av Sidén Hedman duo

Aspects of Water I (2016)
av Eva Sidén

Dusky Dream (2016)
av Sidén Hedman duo

Aspects of Water II (2016)
av Jens Hedman

Wu Xing: METAL (2014)
av Sidén Hedman duo

Medverkande
Sidén Hedman duo
Eva Sidén flygel, ljudobjekt och elektronik
Jens Hedman, ljudobjekt och elektronik

Arrangör: Samtida Musik i samarbete med Svensk Musikvår

 

21:00 – Barriärorkestern och Stockholms Kammarkör
Ann Rosén: Resilience Bridge Module – Uruppförande

Medverkande
Barriärorkestern:
Anna Lindal violin, Eva Lindal violin, Elsbeth Berg viola, Sara Sjödahl piano och dragspel, Matias Björnstad Karlsen saxofon, Jakob Riis trombon, Linn Persson saxofon, Sten‐Olof Hellström live-elektronik, Ann Rosén kompositör, instrumentbyggare och konstnärlig ledare.

Stockholms Kammarkör
Florian Benfer, dirigent

 

12:00 – Duo Gelland

Britta Byström (1977): Volley (2016)

Maurice Karkoff (1927-2013): Visions of the Middle East: Four miniatures for two violins op. 243 (2009) – Uruppförande
Klagosång
Kamelritt
Skymning
Arabisk Dans

Lars Sandberg (1955):
 Två (2016) – Uruppförande

Inger Wikström (1939): Violinduetter op. 18 (1988)
Lento
Lento
Allegro molto

Gunnar Bucht (1927):
 Tre per due (2004)
Sotto voce
Con bravura
Ed è subito sera

Medverkande
Cecilia Gelland, violin
Martin Gelland, violin

 

15:00 – Aniarakvartetten
Britta Byström: Inte-nudda-golv (2014)

Jörgen Dafgård: Stråkkvartett nr 1 (1993-98)

Mirjam Tally: Winter Island 2 (2009)

Thomas Liljeholm: Bifraction (2001)

Medverkande
Jonas Lindgård, violin 1
Filip Gloria, violin 2
Erik Ring, viola
Mattias Rodrick, cello

 

19:00 – Förklädd gud (ordinarie biljettpris)
Lars-Erik Larsson och Hjalmar Gullberg: Förklädd gud (1940)

 

Medverkande
Lelo Nika, Marie Rosenmir, Lill Lindfors, Shadi Ali, Sanna Gibbs, Anders Butta Börjesson, Heddie Färdig, Ulrika Skarby, Jesper Säll, Janna Vettergren, Martin Åsander, Casandra Caldararu, Cristian Caldararu, Grafian Caldararu, Irina Caldararu, Maria Caldararu, Ferdinand Ciuraru, Grafian Ciuraru, Papusa Ciuraru, Valodea Ciurau, Zinica Ciuraru, Eleonora Argentina Florea, Iosif Florea, Georgeta Haica, Simona Haica, Sofia Haica, Denisa Măcău, Ioan Măcău, Liliana Măcău, Marcel Măcău, Retuta Maruntelu, Stefan Maruntelu, Ioan Pruiu,
Botkyrka kammarkör, Folkoperans orkester

 

20:15 – The Great Learning Orchestra

Christine Ödlund: The great solar eclipse

Medverkande
The Great Learning Orchestra

 

21:15 – Folkoperans orkester
Carin Malmlöf-Forssling: Release (1973/1993)

Ingvar Lidholm – Toccata e canto (1944)

Medverkande
Folkoperans orkester

Violin 1: Jonas Lindgård, konsertmästare, Anna Ivanova Sundin, alternerande konsertmästare, Charlotta Grahn Wetter, Lars Wehlin
Violin 2: Anders Åkered, Filip Gloria, Tone Snildal, Martin Mårtensson
Viola: Joel Sundin, Sophie Bretschneider, Emma Morsten
Cello: Mattias Rodrick, Christina Wirdegren Alin
Kontrabas: Jesper Julin
Flöjt: Henrik Lundberg
Oboe: Charlotta Nässén
Klarinett: Elin Willert
Fagott: Martin Krafft

Marie Rosenmir, dirigent

 

12:15 – Pianorama med Södra Latins elever
Andrea Tarrodi (1981) – 12 Pieces for Piano (2016) – Uruppförande

Ylva Skog (1963) – Månskära, Månstenar, Månskugga, Blodmåne och Fullmåne (2016) – Uruppförande

Medverkande
Lova Sahlin
Nina Sand
Inez Zetterberg
Marcin Tjernbäck
Ellen William-Olsson
Karin Dunblad
David Kronström
Jacob Thörnblad och
Astri Aareskjöld

”Vad gör en nu levande tonsättare? Vem blir tonsättare? Hur låter den nya musiken?” Frågor som dessa låg till grund för projektet ”Pianorama 2016”. Där sammanfördes tonsättarna Andrea Tarrodi och Ylva Skog med pianoelever från spetsutbildningen i Musik vid Södra Latins Gymnasium. Resultatet blev en samling nya pianoverk som studerats in av eleverna och uruppförs vid konserten 24 mars under Svensk Musikvår.

Initiativtagare till projektet är Ann-Sofi Klingberg, pianist och lärare vid Södra Latin och projektet har finansierats av Konstnärsnämnden.

 

12:45 – Royal Wind Quintet
Cecilia Franke (1955): The Myth of Vineta (2002)

Hans Eklund (1927-1999): Sommarparafras (1968)

Sven-David Sandström: (1942) Wind Pieces (1996)

Kristin Boussard (1988): Wind Quintet (2010) – Uruppförande
Heated Conversations – Shenanigans – Intimacy – Fleeting Thoughts

Anders Hillborg (1954): Six Pieces for Wind Quintet (2007)

Medverkande
Peter Fridholm, flöjt
Fredrik Söhngen, oboe
Staffan Mårtensson, klarinett
Anders Engström, fagott
Christopher Parkes, horn

 

18:00 – Spatial musik i multipla dimensioner
Paulina Sundin: Clandestine Parts
Helen Hedsund: Inuti, 9′
Kat Hernandez: Orogenesis, 10′
Lise-Lotte Norelius: You are the flower, 19′
Dror Feiler: Engführung, 14′
Rolf Enström: Wellen II, 15′
Lars Bröndum: Suspended in the Pit, 8′
Jakob Riis: On Noise, 10′
Mathias Josefson: On Scientific Music And Poetic Science, 8′

Medverkande
Sten-Olof Hellström, interpret/diffusör

 

12:00 – Mimitabu
Jenny Hettne (1977) – A swarm came in from the dark, 11’
Esaias Järnegard (1983) – Isola, 17’
Lisa Streich (1985) – Sai Ballare? 8’
Johan Svensson (1983) – Rita cirklar, 8’

Medverkande
Rei Munakata – dirigent
Hannah Törnell Wettermark – flöjter
Heather Roche – klarinetter
Sanae Yoshida – piano
Martin Salomonsson – slagverk
Karin Hellqvist – violin
Bénédicte Royer – viola
My Hellgren – cello

 

13:30 – Norrköpingsljud
David Swärd (1958): Turbulence I (2006), trombon & vibrafon

Otto Freudenthal (1934-2015): der Zappelmann (1975), violin & piano

Madeleine Jonsson Gille: Always, never! Never, always! (2017), röst – Uruppförande

Gunnar Valkare (1943): An die Spree 1933, ur Tre bilder (2015), piano

Peter Lindroth (1950): Des Menschen Wort vergeht (2013), sopran, violin, harmonium

Lars-Åke Franke-Blom (1941): Mosaik (2016), piano & brasskvintett

Medverkande
Mats Jansson, piano, harmonium
Östgöta Brassensemble
Christina Högman, sopran
Nils-Erik Sparf, violin
Johnny Axelsson, vibrafon
Ivo Nilsson, trombon

 

15:00 – Kungliga Filharmonikerna (ordinarie biljettpris)
Prisutdelning: KVAST delar ut Guldkvasten 2016

Paula af Malmborg Ward: Operatic

Pjotr Tjajkovskij: Violinkonsert

Robert Schumann: Symfoni nr 3

Medverkande
Kungliga Filharmonikerna

Sakari Oramo, dirigent
Janine Jansen, violin

 

17:30 – KammarensembleN
Karin Rehnqvist (1957): Raven Chant (2012)

Johan Ullén (1972): Vaknatt (2010)

Anders Eliasson (1947-2013): Intermezzi (1988)

Leilei Tian (1971): Burning Rose (2007)

Medverkande
Staffan Larson, Dirigent
Violin: Eva Lindal, Shahar Rosenthal
Viola: Andrea Elgström-Bergman, Göran Fröst
Cello: Chrichan Larson
Bass: Kjetil Laukholm
Flute: Peter Fridholm
Oboe: Martin von Bahr
Klarinett: Kristian Möller, Lena Jonhäll
Fagott: Martin Krafft
Saxofon: Jörgen Pettersson
Horn: Sören Hermansson
Trumpet: Tom Poulson
Trombon: Ivo Nilsson
Slagverk: Niklas Brommare, Jonny Axelsson
Harpa: Laura Stephenson
Piano: Love Derwinger

 

20:00 – Stockholms Saxofonkvartett med gäster
Marie Samuelsson (1956): Improvisation – Komposition för saxofoner (2007)

Maria Lithell Flyg (1965): Tease – Interference (2015) för saxofonkvartett

Peter Schuback (1947): Umnachtung (2016) – cello, saxofonkvartett och slagverk – Uruppförande

Henrik Strindberg (1954): Femte strängen (2010) – solo för violin

Anders Hultqvist (1955): Alphabet/Composition No. 1 (1997-98) – slagverkssolo

Medverkande
Karin Hellqvist, violin
Peter Schuback, cello

Jonny Axelsson, slagverk
Jörgen Pettersson
Leif Karlborg
Matias Karlsen Björnstad
Linn Persson

 

14:00 – Alpaca Ensemble
Karin Rehnqvist (1957): Långt borta och nära (2002/2016) för klarinett solo och ebow

Karin Rehnqvist: Beginning (2003) för pianotrio

Karin Rehnqvist: In Orbit – en kvartett i rörelse (2016) för vlolin, klarinett, cello och piano (också basviolin, bas- och kontrabasklarinett samt  leksakspiano)


Medverkande

Else Bø , piano
Sigrid Elisabeth Stang, violin
Marianne Baudouin Lie, cello
Rolf Borch, klarinett

 

15:30 – Stockholms Kammarkör
Karl-Birger Blomdahl (1916-1968): Fyra sånger (1942)
för tre damröster och piano
ur ”En döddansares visor” av Nils Ferlin

Karin Rehnqvist (1957): Världsklockan (2013)
för blandad kör och violoncell

Gunnar de Frumerie (1908-1987): Vita nuova, op. 50 (1956)
för blandad kör

Medverkande
Stockholms Kammarkör
Florian Benfer, dirigent

Kati Raitinen, cello
Henrik Berg, piano

 

16:00 – Utdelning av Rosenbergpriset, Interpretpriset och Musikens Möjliggörare
Föreningen Svenska Tonsättare (FST) presenterar och delar ut tre priser.

 

17:00 – New Sweden – ReNEOvated
Britta Byström (1977): A Walk On Green Streets (2015)
för flöjt, klarinett, slagverk, piano, violin, viola, cello

Andrea Tarrodi (1981): Madrigail – Hommage à Barbara Strozzi (2017)
för flöjt, klarinett, slagverk, piano, violin, viola, cello
Beställningsverk för Norrbotten NEO

Djuro Zikovic (1975): NightMusic (2014)
för flöjt, klarinett, piano, violin, cello

Johan Ullén (1972): The accidental triumphs of Pulcinella, prince of everything (2017) – Uruppförande
för flöjt, klarinett, slagverk, piano, violin, viola, cello
Beställningsverk för Norrbotten NEO

Medverkande, Norrbotten NEO:
Sara Hammarström, flöjter
Robert Ek, klarinetter
Brusk Zanganeh, violin
Kim Hellgren, viola
Elemér Lavotha, cello
Daniel Saur, slagverk
Mårten Landström, piano
B Tommy Andersson, dirigent


Mer info och detaljer på webbplatsen för Svensk Musikvår
På Facebook

 

 

  • Kommentera